Svjetska atletika objavila je intervju s aktualnim juniorskim svjetskim prvakom u skoku u dalj, Rokom Farkašem, a cijeli intervju na hrvatskom jeziku vam donosimo u nastavku.
"Jedna ozljeda donijela je zlatnu medalju." kaže Roko Farkaš, prisjećajući se svog puta do slave u skoku u dalj na Svjetskom prvenstvu za juniore u atletici u Limi 2024.
Ranije u sezoni, devetnaestogodišnjak je planirao nastupiti u desetoboju u Limi, svojoj specijalnosti u kojoj drži hrvatski U20 rekord sa 7300 bodova. No, sredinom srpnja u Budimpešti, Farkaš se zagrijavao za skok u dalj kada je nezgodno sletio u pijesak, previše rotirajući se u zraku. Jama nije bila ravnomjerno poravnata, a njegova lijeva ruka pala je na uzdignuti dio pijeska, što je, uz silinu tijela, prouzročilo iščašenje ramena.
Vidjevši kako mu rame strši, odmah je shvatio situaciju i na licu mjesta ga vratio na mjesto. "Nitko nikada nije mogao zamisliti da bi se rame moglo iščašiti u skoku u dalj," kaže. "Bilo je malo bolno, ali znao sam da ne može ostati naprijed, pa sam ga morao vratiti natrag."
Do Svjetskog prvenstva za juniore bilo je još otprilike šest tjedana, a Farkaš je ispunio norme za desetoboj, 200 m, 400 m, 110 m s preponama i skok u dalj. No, s obzirom na ozljedu ramena, desetoboj je bio isključen. Uzeo je dva tjedna odmora, a zatim počeo lagano trenirati.
On i njegov trener, Patrik Koščak, odlučili su da je najbolja opcija fokusirati se na skok u dalj, s obzirom na njegov osobni rekord od 7,72 m koji ga je stavljao u borbu s glavnim kandidatima. "Skok u dalj bio je najneizvjesniji od svih disciplina u kojima sam imao normu i mislili smo da tu imamo najveću šansu." kaže.
Dovoljno brzo vratio se skakanju s punim zaletom, a u Limi mu se taj odabir i fokus na skok u dalj isplatio na spektakularan način. U kvalifikacijama je Farkaš skočio do hrvatskog U20 rekorda u skoku u dalj s 8,15 m (0,6 m/s), dodavši nevjerojatnih 43 cm svom osobnom rekordu. U finalu je, uz pomoć vjetra od 2,4 m/s, skočio 8,17 m, što je najduži skok u povijesti prvenstva. To mu je donijelo pobjedu s razlikom od 24 cm ispred Srbina Luke Boškovića.
Je li očekivao tako daleke skokove?
"Ne." kaže. "Možda moj trener jest jer najbolje zna što mogu. Mislili smo da bi možda 7,80 m ili 7,90 m bilo dovoljno za srebro, ali 8,15 m u kvalifikacijama me zaista iznenadilo. Nisam to ni najmanje očekivao, a skok od 8,17 m u finalu me izuzetno usrećio. Znao sam da je skok dalek već s daske za odraz i bio je to zaista nestvaran osjećaj. Još uvijek sam šokiran što sam osvojio zlato."
Za Farkaša, to je bio veliki korak na putovanju koje je započelo prije 13 godina kad se prvi put počeo baviti atletikom. U djetinjstvu se bavio sprintom i skokom u dalj, a nakon promjene trenerske grupe u tinejdžerskim godinama, shvatio je da je "prilično dobar u svemu", pa je počeo ciljati na desetoboj.
Odrastao je u Nedelišću, na sjeveru Hrvatske, a trenutno živi u Zagrebu, gdje studira kineziologiju. Godine 2022. Farkaš je završio na 11. mjestu na Europskom U18 prvenstvu u desetoboju, postigavši 6979 bodova, a ranije tog ljeta postavio je hrvatski U18 rekord sa 7120 bodova. Također je nastupao na 100 m i 200 m na Svjetskom juniorskom prvenstvu u Caliju, Kolumbija.
Prošle godine oborio je hrvatski U20 rekord u desetoboju sa 7300 bodova, a sezona 2024. započela je sjajno. Farkaš je dvaput oborio hrvatski U20 rekord na 60 m u dvorani (6,74 i 6,71) i postavio dvoranski rekord na 200 m s 21,09. Na otvorenom je debitirao na Europskom prvenstvu, istrčavši hrvatski seniorski rekord na 200 m s vremenom 20,70 u Rimu koji je na Memorijalu Borisa Hanžekovića prije nekoliko dana još "spustio" na 20,67. Tijekom ljeta, oborio je osobne rekorde u raznim disciplinama.
Usklađivanje treninga za desetoboj s akademskim obavezama nije lagan zadatak. "Zaista je teško spojiti 10 disciplina u dva dana, a posebno je težak trening koji to zahtijeva." kaže. "Mislim da nema nijednog sporta poput toga u atletici. Radimo dvije, tri, četiri discipline u jednom treningu – to je zaista težak proces i malo ljudi uspije."
Što se tiče uzora u desetoboju, kaže: "Postoji samo jedan odgovor: Kevin Mayer." a Farkaš već dugo želi dostići postignuća tog Francuza.
U Limi je imao prvu realnu šansu za globalni naslov – samo ne u disciplini koju je očekivao. Kvalifikacije za muški skok u dalj održavale su se isto jutro kada je počeo desetoboj, a sljedeće večeri, dok je nastupao u finalu skoka u dalj, završavao se desetoboj na stazi, dok je Farkaš s terena bodrio mnoge svoje prijatelje i suparnike u utrci na 1500 m.
Njegov nastup u Limi kvalificirao ga je za skok u dalj na sljedećem Europskom dvoranskom prvenstvu, pa će Farkaš vjerojatno nastupiti tamo. Što se tiče područja za poboljšanje u nadolazećim godinama, ima jasan fokus.
"Drugi dan (desetoboja) nije moj najbolji." kaže. "Puno smo radili na bacanju diska; skok s motkom nije moja jača strana. Bacanje koplja je prilično dobro, a utrku na 1500 m ne možemo baš trenirati. Ali disk i skok s motkom su glavne stvari na koje se moramo usredotočiti. Dobra stvar je što su to tehničke discipline i na njima možemo brzo napredovati. Nadam se da ćemo to dovesti u red do sljedeće sezone."
No, s obzirom na to da je doskočio u svjetsku klasu u skoku u dalj, dok je još tinejdžer, hoće li biti u iskušenju napustiti desetoboj i usredotočiti se na tu disciplinu u budućnosti?
"Ne, mislim da ne," kaže. "Desetoboj je moja prva ljubav i definitivno ću se držati njega."
Izvor: World Athletics