U svijetu sporta, poštovanje pravila i etike igra ključnu ulogu u očuvanju fer natjecanja. Međunarodne sportske organizacije, kao što je Svjetska antidoping agencija (WADA), imaju izuzetno važan zadatak da se bore protiv upotrebe zabranjenih supstanci i metoda koje mogu ugroziti integritet sporta. WADA svake godine objavljuje ažuriranu verziju Popisa zabranjenih sredstava i metoda koji definira što je zabranjeno u sportu, bilo tijekom natjecanja ili van njega.
Jedan od ključnih koncepata u ovom Popisu je podjela na specifične i nespecifične supstance/tvari i metode. Ova podjela igra važnu ulogu u utvrđivanju težine kazne u slučaju da je sportaš pozitivan na doping. Razumijevanje razlika između ovih kategorija može pomoći sportašima i stručnom osoblju da bolje razumiju pravila i posljedice kršenja antidoping propisa.
ŠTO SU SPECIFIČNE SUPSTANCE I METODE?
Specifične supstance su one koje su zabranjene, ali njihova prisutnost u organizmu sportaša može biti rezultat nehotičnog unosa ili neadekvatnog znanja o sastavu određenih suplemenata ili lijekova. Ova kategorija supstanci ima relativno niži potencijal za zloupotrebu u usporedbi sa nespecifičnim supstancama.
Primjera radi, neki glukokortikoidi ili beta-2 agonisti, koji se koriste u terapijske svrhe, mogu se naći na listi zabranjenih sredstava kao specifične supstance. Sportaš koji je koristio ove supstance može biti izložen blažim kaznama, posebno ako dokaže da nije imao namjeru poboljšanja performansi ili kršenja antidoping pravila.
WADA je uvela ovu kategoriju kako bi kazne bile proporcionalne u slučajevima gdje postoji prostor za nehotičnu grešku. Ukoliko se otkrije da je sportaš koristio specifičnu supstancu, postoji mogućnost da kazna bude smanjena ako se dokaže da nije bilo namjere za doping.
ŠTO SU NESPECIFIČNE SUPSTANCE I METODE?
Nasuprot specifičnim supstancama, nespecifične supstance i metode su one koje se smatraju ozbiljnijim kršenjem antidoping pravila. Ove supstance imaju veći potencijal za zloupotrebu i njihova upotreba se uglavnom smatra namjernom s ciljem poboljšanja sportskih performansi. Kazne za njihovu upotrebu su strože jer se pretpostavlja da su korištene s namjerom da se osigura nepravedna prednost u sportu.
U ovu kategoriju spadaju anabolički steroidi, peptidni hormoni (kao što je eritropoetin - EPO), hormoni rasta, kao i različite metode kao što su transfuzija krvi ili genetski doping. Kada je sportaš pozitivan na nespecifičnu supstancu, kazna je često automatska i oštrija jer se pretpostavlja da je došlo do svjesne zloupotrebe.
RAZLIKA U KAZNAMA
Jedna od ključnih razlika između specifičnih i nespecifičnih supstanci i metoda leži u tome kako se određuju kazne. Ako je sportaš pozitivan na specifičnu supstancu, postoji mogućnost smanjenja kazne ukoliko sportaš može dokazati da nije namjerno prekršio pravila. Na primer, kazna može biti smanjena na samo upozorenje ili suspenziju od nekoliko mjeseci.
Međutim, ako je u pitanju nespecifična supstanca, kazne su obično strože i mogu trajati od dvije do četiri godine suspenzije. WADA ovdje uzima u obzir da su ovi proizvodi ili metode često korišteni s ciljem dopinga, te je odgovornost sportaša da dokaže eventualne olakšavajuće okolnosti.
TERAPIJSKO IZUZEĆE (TUE)
Važno je napomenuti da sportaši koji iz medicinskih razloga moraju koristiti određene specifične ili nespecifične supstance mogu podnijeti zahtjev za terapijsko izuzeće (TUE). TUE omogućava sportašu da koristi zabranjene supstance u kontroliranim medicinskim okolnostima, bez rizika da bude sankcioniran.
Na primer, sportaš koji pati od astme može dobiti dozvolu za korištenje beta-2 agonista, ukoliko medicinski dokazi potvrde potrebu za terapijom. Ipak, čak i u ovom slučaju, korištenje lijekova mora biti strogo kontrolirano i dokumentirano kako bi se izlegli problemi s doping testovima.
ZAKLJUČAK
Razlikovanje specifičnih i nespecifičnih supstanci i metoda u sportu odražava napore WADA-e da napravi pravedniji sistem kazni koji uzima u obzir različite okolnosti pod kojima sportaš može biti pozitivan na doping. Iako su obje kategorije zabranjene, postoje značajne razlike u tretmanu i posljedicama za sportaše s obzirom na to koja je supstanca ili metoda korištena.
Sportaši i njihovi timovi moraju biti svjesni ove razlike i pažljivo pratiti pravila kako bi izbjegli neželjene posljedice, kao i kako bi osigurali pošteno i etički ispravno natjecanje.
Reference:
- WADA
- Popis zabranjenih supstanci i metoda