Izložba "Citius, Altius, Fortius – Communiter: Antičke i moderne Olimpijske igre"

Ako ste ljubitelj sporta, povijesti ili jednostavno uživate u zanimljivim kulturnim događanjima, nećete željeti propustiti izložbu "Citius, Altius, Fortius – Communiter: Antičke i moderne Olimpijske igre" koja se trenutno može pogledati u Arheološkom muzeju u Zagrebu.

Olimpijske igre, fenomen s više od 2500 godina povijesti, inspirirale su mnoge pojedince i ujedinile muzeje poput Arheološkog muzeja u Zagrebu i Hrvatskog športskog muzeja. Kustosi ovih institucija, uz autore iz Hrvatskog olimpijskog odbora i Hrvatske olimpijske akademije, stvorili su izložbu u palači na Trgu Nikole Šubića Zrinskog 19, koje vas vodi na putovanje kroz povijest Olimpijskih igara.

Ova fascinantna izložba pruža jedinstveni uvid u evoluciju Olimpijskih igara, od njihovih skromnih početaka u antičkoj Grčkoj do modernih, spektakularnih svjetskih događanja kakve poznajemo danas. 

Izložba u Arheološkom muzeju u Zagrebu otkriva povijest i značaj Olimpijskih igara kroz razne artefakte poput kipova, plakata, medalja i rekvizita. Cilj je prikazati dublji smisao Olimpijskih igara, slaveći sve antičke i moderne sudionike. 

Među brojnim zanimljivim eksponatima, nalazi se pokal iz 1900. godine, namijenjen pobjedniku hrvatskih kvalifikacija u maratonu za OI u Parizu. Hrvatski maratonac (u sastavu austrougarske reprezentacije) nije nastupio u toj atletskoj disciplini na spomenutim Igrama, ali pokal je ostao, ne samo kao vrijedan podsjetnik na taj sportski događaj, nego i kao zorna potvrda hrvatskih težnji za nastupanjem u sportu pod vlastitim obilježjima.  

U duhu izreke mens sana in corpore sano (zdrav duh u zdravom tijelu), izložba "Citius, Altius, Fortius – Communiter: Antičke i moderne Olimpijske igre" nudi inspirativno putovanje kroz povijest, te ističe trajnu vrijednost sporta kao sredstva za osobni i društveni razvoj. 

Izložbu možete pogledati od 26. lipnja do 31. kolovoza, od utorka do subote u radno vrijeme muzeja. Do 29. lipnja ulaz je besplatan, a od 2. srpnja će se plaćati 5 eura.  

Detalje o radnom vremenu možete pronaći na web stranici Arheološkog muzeja.