Znate li zašto se sve atletske utrke trče u smjeru suprotnom od kazaljke na satu?

Ako ste ikada gledali atletsko natjecanje, sigurno ste primijetili jedan zanimljiv detalj – sve utrke na stazi, bez iznimke, trče se u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. I dok to većini gledatelja, ali i trkača, djeluje potpuno prirodno, rijetki se zapravo zapitaju: zašto baš taj smjer?

Povijesni razlozi

U antičkoj Grčkoj – kolijevci atletike – utrke su se često trčale u oba smjera, ovisno o rasporedu natjecanja i konstrukciji stadiona. No s modernizacijom sporta krajem 19. i početkom 20. stoljeća, uvedena su pravila koja su se nastojala ujednačiti na globalnoj razini. Tako se utrke na atletskoj stazi ustaljuju u smjeru suprotnom od kazaljke na satu – i tako je ostalo do danas.

Prirodna dominacija desne strane

Većina ljudi (oko 90%) je dešnjaka. Kod trčanja, to znači da je desna noga često jača i stabilnija, pa trčanje u smjeru ulijevo omogućuje lakše održavanje ravnoteže u zavojima. Također, lijeva ruka – koja je kod većine slabija – u tom je slučaju na unutarnjoj strani zavoja i manje utječe na kontrolu pokreta, što može olakšati ritam trčanja.

Drugim riječima, taj smjer jednostavno bolje odgovara prirodnoj biomehanici većine ljudi.

Biološka i fiziološka prednost

Postoje i teorije koje govore o tome da se čak i naši unutarnji biološki ritmovi, osjet ravnoteže i protok energije u tijelu lakše “usklađuju” kada se krećemo ulijevo. Neki sportaši, osobito sprinteri, ističu kako u tom smjeru osjećaju bolju protočnost pokreta i manji otpor zraka, osobito u naglim ubrzanjima i izlascima iz zavoja.

Smjer svemira – kozmička perspektiva

No možda najzanimljiviji razlog dolazi – iz svemira. Naime, Zemlja se okreće oko svoje osi u smjeru suprotnom od kazaljke na satu, gledano sa sjevernog pola. I ne samo ona – gotovo svi planeti u Sunčevom sustavu vrte se u istom smjeru. Ta orijentacija potječe još iz vremena kad se Sunčev sustav formirao iz rotirajućeg oblaka plina i prašine.

Možda zvuči simbolično, ali kada trčimo u tom smjeru, krećemo se u skladu s kretanjem planeta, Mjeseca i zvijezda. Utrke na stazi odjednom dobivaju i jednu poetičnu, gotovo kozmičku dimenziju.

Primjeri iz drugih sportova

Atletika nije jedina. I konjske utrke, biciklistički velodromi, pa čak i brzinsko klizanje – svi se odvijaju u istom smjeru. Ta konzistentnost pokazuje koliko je to gibanje postalo prirodan standard u sportu.

Standardizacija i navika

Kao i kod mnogih sportskih pravila, jednom kad se nešto standardizira – svi treninzi, infrastruktura i natjecanja prilagođavaju se toj normi. Tako su danas svi atletski stadioni na svijetu projektirani upravo za trčanje ulijevo.

Zaključak

Trčati suprotno od kazaljke na satu možda na prvu zvuči kao puka slučajnost ili tehnički detalj, no iza toga se krije spoj povijesti, biologije, sporta i astronomije. Od drevne Grčke, preko ljudske anatomije, pa sve do rotacije planeta – svi putevi vode ulijevo.

Sljedeći put kad stanete na startnu liniju, sjetite se – trčite ne samo prema cilju, nego i u skladu sa svemirom.