Luka Ćurković član je ASK-a Split koji, kao i njegova mlađa sestra Anna Ćurković, skače u dalj.
Prošlu sezonu je morao propustiti zbog ozljede, a sada je konačno zdrav što se vidi i po rezultatima. Na svakom je natjecanju ove godine preskočio normu za juniorsko EP u Jeruzalemu, a sezona još nije pošteno ni počela.
U nastavku malo bolje upoznajte Luku i saznajte kakve planove ima za budućnost.
- Za početak nam reci kada i gdje si počeo trenirati atletiku i kako si se odlučio baš za skok u dalj?
„Atletiku sam počeo trenirati sa 6 godina u Čitluku, BiH. Kao i svaki drugi atletičar radio sam sve discipline i kako je vrijeme prolazilo trener je uvidio da imam dobre predispozicije za skokove i tako je to počelo.”
- Gdje treniraš i kakve uvjete imate za trening?
„Kao što sam i rekao, treniram u Čitluku. Vanjski uvjeti su dobri jer imamo zadovoljavajuće skakalište i obnovljenu stazu. Što se tiče dvorane, imamo teretanu, jamu i malo zaletište tako da mi treba vremena da se adaptiram sa svojim zaletom.“
- Ove godine si na svakom natjecanju skočio dalje od norme za juniorsko EP u Jeruzalemu. Jesi li što promijenio u treningu što je utjecalo na rezultate i jesi li očekivao ovako odličan prosjek skokova već u dvorani?
„Svaki put kad je dvoranska sezona u pitanju, nemam velikih očekivanja jer po zimi ne mogu trenirati iz punog zaleta. Međutim, kako ste i primijetili, na svakom natjecanju na moje i trenerovo zadovoljstvo, preskočim normu. Što se tiče promjene u treningu, počeli smo više raditi na detaljima u dolasku na dasku, doskoku i brzini.”
- Prošle godine si nastupao samo u dvorani. Što je bilo s vanjskim dijelom sezone?
“Nije me bilo prošle godine jer sam na dvoranskom prvenstvu osjetio bol u zadnjoj loži, a kasnije mi je još dijagnosticirana i stres fraktura na nožnom prstu.
To je za mene bio težak period jer 2 godine nisam otišao na europsko prvenstvo zbog korone, a onda sam morao propustiti i svjetsko prvenstvo koje je bilo u Kolumbiji. No to je sve sastavni dio sporta i držim se poslovice: “Što te ne ubije, to te ojača.”
- Kako se slažeš s trenerom i ostalim atletičarima iz grupe? Voliš li više trenirati u manjoj grupi ili se vodiš onom „što više, to bolje“?
“S trenerom imam vrlo korektan i profesionalan odnos, dok s kolegama imam prijateljski odnos.
Svejedno mi je treniram li u maloj ili velikoj grupi jer se ja uvijek fokusiram samo na trening i gledam da sve vježbe odradim profesionalno.”
- Kako izgledaju treninzi skakača u dalj? Što je sve potrebno da bi netko bio dobar skakač u dalj?
“Trening skakača u dalj se treba sastojati od brzine, snage, dinamičnosti i eksplozivnosti. Da bi netko bio dobar u skoku u dalj treba sastaviti 4 komponente: trčanje tj. brzinu, odraz, let i doskok u pijesak.”
- Voliš li više nastupati u dvorani ili na otvorenom?
“Više volim otvoreno jer imam mogućnost boljih i kvalitetnijih treninga, a imam i više natjecanja gdje svoje skokove mogu usavršavati.”
- Što bi naveo kao najdraži trenutak u svojoj dosadašnjoj sportskoj karijeri?
“Da budem iskren, svaka ispunjena norma, svaki osobni rezultat i dobro odrađen trening mi je najdraži trenutak. Još nemam neke velike rezultate da bih mogao nešto posebno izdvojiti.”
- Kako usklađuješ školske obaveze sa sportskima?
“Ove godine završavam srednju školu. Sigurno ću pauzirati godinu ili dvije s daljnjim školovanjem jer mi je želja da se atletikom bavim profesionalno. Taj period pauze od škole će mi pokazati kojim putem trebam ići.
Što se tiče usklađivanja škole i atletike, nisam imao problema jer su mi profesori izlazili u susret, a i ja sam svoje zadaće savjesno ispunjavao.”
- I za kraj nam reci što ti je glavni cilj za ovu sezonu?
“Glavni cilj mi je sezonu završiti s rezultatom oko 7.80 m, da imam konstantu u skokovima i da ostanem zdrav.”
Luki želimo svu sreću u nastavku sezone i da, prije svega, ostane zdrav, a onda i da preskoči željene daljine.
Foto: Renato Branđolica